Świąteczne spotkanie mieszkańców przy urzędzie gminy
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 21.12.2023r.
Drukuj

Świąteczne spotkanie mieszkańców przy urzędzie gminy

Spotkanie opłatkowe z jarmarkiem bożonarodzeniowym, które odbyło się 17 grudnia, było wyjątkowym wydarzeniem, gromadzącym mieszkańców w magicznej atmosferze świąt. Na placu przed urzędem stanęła hala namiotowa, w której Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni wystawcy prezentowali swoje wyroby.

Uczestnicy spotkania mogli liczyć na poczęstunek – pierogi, barszcz wigilijny oraz ciasto, którym częstowali organizatorzy oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Długołęka.

Na pięknie przystrojonych stoiskach, Koła Gospodyń Wiejskich oferowały szeroki wybór potraw wigilijnych, ciast i innych smakołyków. Koła gospodyń wiejskich zadbały o zachowanie lokalnej tradycji kulinarnej, jednocześnie prezentując swoje umiejętności w konkursie Smaczna Długołęka. Uczestnicy mogli startować w dwóch kategoriach – na najsmaczniejsze ciasto oraz danie wigilijne. Komisja konkursowa przechadzała się od stanowiska do stanowiska i kosztowała przygotowanych potraw. Wybór nie należał do najłatwiejszych, co widać w wynikach, bowiem miejsca na podium zdecydowano się przydzielać ex aequo. W kategorii dań zwyciężyły Koła z Siedlca i Brzeziej Łąki, a najsmaczniejsze ciasto przygotowały panie z Długołęki i Dobroszowa Oleśnickiego.

Pełne wyniki konkursu „Smaczna Długołęka”

Najsmaczniejsze Danie Wigilijne

  1. KGW Siedlec, KGW Brzeziołączanki
  2. KGW Łozina, Stowarzyszenie „W Kobiecym Kręgu”
  3. KGW Kiełczów, KGW Długołęka

Wyróżnienie: Rada Sołecka Długołęka

Najsmaczniejsze Ciasto Wigilijne

  1. KGW Długołęka, KGW Dobroszów Oleśnicki
  2. Rada Sołecka Długołęka, KGW Brzeziołączanki
  3. KGW Łozina, Stowarzyszenie „W Kobiecym Kręgu”

Wyróżnienia: KGW Bukowina, KGW Kiełczów, KGW Siedlec

Później odbyło się wspólne kolędowanie, które przyciągnęło liczne rodziny. W pierwszej kolejności świąteczne piosenki zaśpiewali finaliści pierwszej edycji The Best of Długołęka. Po nich na scenę weszli m.in. radni gminy. Wszyscy zebrani razem nucili tradycyjne kolędy, wprowadzając w atmosferę radosnego oczekiwania na święta.

Następnie przyszła pora na łamanie się opłatkiem. To chwila, w której pragnęliśmy się podzielić życzeniami i podtrzymać tradycję jedności. Ks. Łukasz Piłat – proboszcz parafii w Długołęce poświęcił opłatki, po czym wójt Wojciech Błoński rozdawał je mieszkańcom, wymieniając się serdecznymi słowami i wzajemnymi życzeniami.

Jarmark bożonarodzeniowy stał się miejscem, gdzie każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego. Rękodzieło artystyczne, unikalne ozdoby choinkowe, produkty zero waste – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat świąt.

Na nudę nie narzekały także dzieci. Mogły spróbować swoich sił warsztatach dekorowania pierników oraz w zajęciach plastycznych, przygotowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Najmłodsi spotkali również Mikołaja, który częstował ich słodkimi prezentami.

To Spotkanie Opłatkowe i jarmark bożonarodzeniowy przyniosło nie tylko radość i świąteczną magię, ale także integrację, podkreślając piękno tradycji i wspólnego świętowania.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich