Świąteczne spotkanie mieszkańców przy urzędzie gminy
Uczestnicy spotkania mogli liczyć na poczęstunek – pierogi, barszcz wigilijny oraz ciasto, którym częstowali organizatorzy oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Długołęka.
Na pięknie przystrojonych stoiskach, Koła Gospodyń Wiejskich oferowały szeroki wybór potraw wigilijnych, ciast i innych smakołyków. Koła gospodyń wiejskich zadbały o zachowanie lokalnej tradycji kulinarnej, jednocześnie prezentując swoje umiejętności w konkursie Smaczna Długołęka. Uczestnicy mogli startować w dwóch kategoriach – na najsmaczniejsze ciasto oraz danie wigilijne. Komisja konkursowa przechadzała się od stanowiska do stanowiska i kosztowała przygotowanych potraw. Wybór nie należał do najłatwiejszych, co widać w wynikach, bowiem miejsca na podium zdecydowano się przydzielać ex aequo. W kategorii dań zwyciężyły Koła z Siedlca i Brzeziej Łąki, a najsmaczniejsze ciasto przygotowały panie z Długołęki i Dobroszowa Oleśnickiego.
Pełne wyniki konkursu „Smaczna Długołęka”
Najsmaczniejsze Danie Wigilijne
- KGW Siedlec, KGW Brzeziołączanki
- KGW Łozina, Stowarzyszenie „W Kobiecym Kręgu”
- KGW Kiełczów, KGW Długołęka
Wyróżnienie: Rada Sołecka Długołęka
Najsmaczniejsze Ciasto Wigilijne
- KGW Długołęka, KGW Dobroszów Oleśnicki
- Rada Sołecka Długołęka, KGW Brzeziołączanki
- KGW Łozina, Stowarzyszenie „W Kobiecym Kręgu”
Wyróżnienia: KGW Bukowina, KGW Kiełczów, KGW Siedlec
Później odbyło się wspólne kolędowanie, które przyciągnęło liczne rodziny. W pierwszej kolejności świąteczne piosenki zaśpiewali finaliści pierwszej edycji The Best of Długołęka. Po nich na scenę weszli m.in. radni gminy. Wszyscy zebrani razem nucili tradycyjne kolędy, wprowadzając w atmosferę radosnego oczekiwania na święta.
Następnie przyszła pora na łamanie się opłatkiem. To chwila, w której pragnęliśmy się podzielić życzeniami i podtrzymać tradycję jedności. Ks. Łukasz Piłat – proboszcz parafii w Długołęce poświęcił opłatki, po czym wójt Wojciech Błoński rozdawał je mieszkańcom, wymieniając się serdecznymi słowami i wzajemnymi życzeniami.
Jarmark bożonarodzeniowy stał się miejscem, gdzie każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego. Rękodzieło artystyczne, unikalne ozdoby choinkowe, produkty zero waste – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat świąt.
Na nudę nie narzekały także dzieci. Mogły spróbować swoich sił warsztatach dekorowania pierników oraz w zajęciach plastycznych, przygotowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Najmłodsi spotkali również Mikołaja, który częstował ich słodkimi prezentami.
To Spotkanie Opłatkowe i jarmark bożonarodzeniowy przyniosło nie tylko radość i świąteczną magię, ale także integrację, podkreślając piękno tradycji i wspólnego świętowania.