O segregacji papieru słów kilka…
Pamiętajmy, żeby wyrzucana makulatura nie była mokra!
Jeśli tak jest, wrzucamy ją do pojemnika na odpady zmieszane. Wilgotność to istotny parametr jakości papieru, a większy jego ciężar wpływa ostatecznie na koszty związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, które ponosimy jako mieszkańcy gminy.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na papier przygotowany do odbioru i często leżący luzem przy naszych posesjach. Na wolnym powietrzu, zwłaszcza w okresie intensywnych opadów, chłonie on znaczną ilość wody zwiększając swoją masę wielokrotnie. Dlatego zalecamy pakowanie makulatury do wspomnianych wyżej pojemników lub niebieskich worków (dostępne w razie potrzeby w UG Długołęka) albo wystawianie tego rodzaju odpadu bezpośrednio przed odbiorem.
Istotne jest także, by razem z papierem nie trafiały do pojemnika żadne zanieczyszczenia mechaniczne!(np. metale, szkło, tekstylia, piasek), chemiczne (np. kleje, farby), czy mikrobiologiczne (pleśń czy grzyby).
Do pojemnika/worka niebieskiego wrzucamy:
- gazety,
- książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych,
- katalogi,
- prospekty,
- tekturę,
- worki papierowe,
- papier pakowy i ścinki drukarskie.
Nie wrzucamy:
- opakowań z jakąkolwiek zawartością,
- lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych,
- tapet,
- kalki,
- papieru termicznego (paragony),
- zatłuszczonego i brudnego papieru (jeśli jest to fragment wystarczy go oderwać),
- opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoników, opakowań tetra pak),
- artykułów higienicznych.
Wszystkie te działania przyczynią się do lepszego wykorzystania surowców wtórnych i zachowania zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń.