Obowiązkowa rejestracja i PESEL dla uchodźców
Kategoria: Pozostałe
Data publikacji: 14.03.2022r.
Drukuj

Obowiązkowa rejestracja i PESEL dla uchodźców

Od 13 marca Straż Graniczna Posterunek Wrocław - Starachowice nie będzie wydawać zaświadczeń, dotyczących przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej po 24.02.2022 r.

Na skutek uchwalenia ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24.02.2022 r. i planują pozostać w Polsce, zobowiązani są do rejestracji w wybranym urzędzie gminy (miasta) i wyrobienia numeru PESEL.

Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich