Gmina Długołęka znalazła rozwiązanie dla wyzwań współczesnych przedszkoli i klas I-III – integracja poprzez ruch
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 14.04.2022r.
Drukuj

Gmina Długołęka znalazła rozwiązanie dla wyzwań współczesnych przedszkoli i klas I-III – integracja poprzez ruch

Adaptacja ukraińskich dzieci, które trafiają do polskich szkół i przedszkoli jest olbrzymim wyzwaniem, nie tylko dla najmłodszych. Z licznymi przeciwnościami mierzą się przede wszystkim placówki edukacyjne i nauczyciele. Podobne wnioski wybrzmiały podczas IX konferencji pt. „Edukacja Przyszłości”, która odbyła się w Lublinie.

By wspomóc placówki w przyjmowaniu uczniów z Ukrainy, w jednej z największych gmin wiejskich w Polsce – Gminie Długołęka realizowany będzie program edukacji w ruchu Akademii Krokieta i Lamy. Zostaną nim objęte publiczne przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych.

Akademia Krokieta i Lamy – gotowe materiały dla nauczycieli

Akademia Krokieta i Lamy oferuje proste, gotowe rozwiązania, które dostarczają nauczycielom narzędzi do pracy, a dzieciom więcej okazji do ruchu w ciągu dnia. Filmy edukacyjno-ruchowe i ruchowe karty pracy mogą być wykorzystywane między innymi jako poranny rozruch, aktywna przerwa, gimnastyka, czy element zajęć edukacyjnych (w tym także lekcji matematyki i polskiego), jako że wszystkie materiały tworzone są z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedszkolnego i szkolnego.

Integracja językowo-kulturowa poprzez ruch

Co ważne, materiały Akademii Krokieta i Lamy pełnią również funkcję włączającą i integrującą – dzieci o różnym stopniu sprawności i potrzebach edukacyjnych, a także grupy zróżnicowane pod względem językowym i kulturowym. Ten aspekt wydaje się teraz niezwykle istotny i pomocny w kontekście adaptacji dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji. Ruch od zawsze był uniwersalnym językiem, którym można się komunikować na całym świecie. W bibliotece Akademii Krokieta i Lamy już dostępne są pierwsze gotowe treści polsko-ukraińskie.

– W 2021 roku nasze placówki przedszkolne i klasy I-III zostały objęte pilotażowym projektem, w ramach którego realizowały zajęcia z Akademią Krokieta i Lamy – mówi Wójt Gminy Długołęka, Wojciech Błoński – w ubiegłym roku Akademia okazała się idealnym narzędziem do rozruszania dzieci po pandemii COVID-19. Teraz, w świetle wojny w Ukrainie, Akademia może także odciążyć nauczycieli w integracji dzieci polskich i ukraińskich – dodaje.

O integracji dzieci poprzez ruch z wykorzystaniem materiałów Akademia Krokieta i Lamy można posłuchać m.in. w programie TVP World – „Help Without Borders”, którego gościem był niedawno współzałożyciel Akademii – Piotr Sitkowski. Nagranie dostępne jest pod linkiem: https://youtu.be/O0TT1GlXvz8

O tym, jak wygląda edukacja w ruchu w praktyce można dowiedzieć się także z krótkiego filmu – https://youtu.be/u7PlwTbYvIg

Więcej informacji na temat Akademii Krokieta i Lamy dostępnych jest na platformie: www.akademia.krokietilama.pl oraz na Facebooku: https://bit.ly/3JZ0i4A

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich