Zakończył się nabór wniosków w programie wymiany „kopciuchów”
Kategoria: Ochrona środowiska
Data publikacji: 20.05.2021r.
Drukuj

Zakończył się nabór wniosków w programie wymiany „kopciuchów”

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem gminnym programem wymiany kopciuchów informujemy, że środki budżetowe zaplanowane na bieżący rok, są już wykorzystane.

Program ma na celu dofinansowanie wymiany starego urządzenia grzewczego opartego na paliwach węglowych lub biomasie i zastąpienie go innym nowoczesnym rozwiązaniem grzewczym. Wszystko po to, by poprawić jakość powietrza na terenie gminy Długołęka.

Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i środki budżetowe  zaplanowane na ten rok wykorzystano bardzo szybko.

Dotacja, w wysokości do 5000 zł, zostanie przyznana 30 wnioskodawcom po podpisaniu umów. Na chwilę obecną trwa weryfikacja wniosków, połączona z wizytami pracowników gminy w terenie.

Niemniej jednak wpływają do nas kolejne wnioski, co świadczy o dużej świadomości naszych mieszkańców i chęci wymiany starych kotłów. Niestety, wnioski, które wpłyną po wykorzystaniu środku budżetowych przeznaczonych na ten rok, zostaną zapisane na listę rezerwową i rozpatrzone w przypadku, gdy ktoś zrezygnuje lub w przypadku gdyby udało się zwiększyć budżet tegorocznego programu. Nie ukrywamy, że nad zwiększeniem budżetu procujemy intensywnie i liczymy, że dodatkowe środki pozwolą na realizację wymiany u wszystkich wnioskodawców, zgłaszających taką potrzebę.

Mając na uwadze wdrożone przepisy uchwały antysmogowej oraz nie najlepszą jakość powietrza na terenie naszej gminy, planujemy kontynuować powyższy program w kolejnych latach. Mamy nadzieję, że taka dodatkowa forma wsparcia będzie impulsem dla kolejnych mieszkańców gminy do stosowania bardziej ekologicznych form ogrzewania i wymiany starych kopciuchów na nowe ekologiczne źródeł ciepła.

Warto również wiedzieć, że program gminny nie jest jedynym źródłem wsparcia do szeroko pojętych inwestycji termomodernizacyjnych, warto również korzystać z ogólnokrajowego programy „Czyste Powietrze”. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://wfosigw.wroclaw.pl/czyste-powietrze/o-programie.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich