Wizytacje gospodarstw podczas zbioru roślin okopowych w Gminie Długołęka
Jakość zebranych ziemniaków oraz wykonanie mechanicznego zbioru w dużej mierze zależą
od właściwego przygotowania plantacji. Polega ono na zniszczeniu łęcin i chwastów w terminie
1-3 tygodni przed zbiorem, które najczęściej przeprowadza się mechanicznie, za pomocą rozdrabniaczy, chemicznie, stosując opryski preparatami do tego przeznaczonymi, a także mechaniczne i chemiczne jako jeden zabieg.
Podczas niszczenia łęcin metodami mechanicznymi należy pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu rozdrabniaczy. Powinny one mieć kompletne osłony zarówno części roboczych i ruchomych elementów napędów, jak i wałów przegubowo-teleskopowych. W odległości 50 m od pracującej maszyny nie powinni przebywać ludzie.
Przy niszczeniu metodami chemicznymi należy przestrzegać zasad obowiązujących podczas wykonywania oprysków, a przede wszystkim używać odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej.
Obsługa maszyn do zbioru ziemniaków polega głównie na ich czyszczeniu i kontroli stanu technicznego, ponieważ w maszynach tych tępią się lemiesze, wyciągają przenośniki i wyginają pręty przenośników. Po wykonaniu czynności obsługowych należy zawsze założyć osłony zabezpieczające ruchome części i przekładnie. Poziomowanie oraz ustawianie lemieszy na odpowiednią głębokość roboczą można wykonywać dopiero podczas postoju, po zatrzymaniu ciągnika. Należy pamiętać,
że czynności obsługowych i regulacji maszyn do zbioru ziemniaków nie można wykonywać w czasie ich pracy i ruchu, a także wówczas, gdy pracuje silnik ciągnika współpracującego.
Pamiętajmy, nie przystępujmy do pracy, gdy jesteśmy w złym stanie psychofizycznym. Dbajmy
o odpowiednie nawodnienie organizmu, róbmy przerwy na posiłki regeneracyjne.