Węzeł w Mirkowie z nazwą im. Żołnierzy ONZ
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 25.05.2023r.
Drukuj

Węzeł w Mirkowie z nazwą im. Żołnierzy ONZ

Po rondzie im. Honorowych Dawców Krwi między Śliwicami a Kiełczowem przyszedł czas na węzeł w Mirkowie, który otrzymał nazwę Węzeł im. Żołnierzy ONZ.

Z inicjatywą, by nadać taką nazwę wyszedł Stanisław Azarewicz – radny gminy Długołęka, który przedstawił go wójtowi Wojciechowi Błońskiemu. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem. Po złożeniu odpowiednich pism, Uchwała Nr LVI/616/23 Rady Gminy Długołęka z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie nadania nazwy dla skrzyżowania dróg trafiła pod głosowanie Rady Gminy, która jednogłośnie ją przegłosowała i węzeł oficjalnie otrzymał nazwę „Węzeł Imienia Honorowych Dawców Krwi”.

– „Radny Stanisław Azarewicz wraz ze swoją grupą, z którą brał udział w misjach ONZ, pojawili się u mnie w gabinecie i chcieli uhonorować pracę, działalność żołnierzy ONZ. Ja taki pomysł przyjąłem z wielkim entuzjazmem, bo w ten sposób możemy podziękować naszym żołnierzom za ich poświęcenie i trud” – mówił wójt Wojciech Błoński.

We wtorek 23 maja miało miejsce symboliczne odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy, która będzie witać wjeżdżających na węzeł kierowców.

– Nie tylko osobiście dla nas obecnie żyjących, ale chcieliśmy uhonorować wszystkich żołnierzy, którzy pełnili służbę w misjach ONZ, a jest ich ponad 100 tys. oraz tych, którzy już zginęli pełniąc służbę. Jest to na tyle neutralna nazwa, że nikt nie będzie myślał, aby ją kiedyś zmieniać. – opowiadał po odsłonięciu Stanisław Azarewicz.

Po części odbywającej się przy węźle, uroczystości przeniosły się do Sali sesyjnej Urzędu Gminy Długołęka, gdzie miały miejsce podziękowania, wręczanie odznaczeń oraz niezwykle ciekawa prezentacja o działalności żołnierzy ONZ.

Decyzją Zarządu Głównego SKMP ONZ Urząd Gminy został wyróżniony „Certyfikatem Urzędu przyjaznego Weteranom Działań Poza Granicami Państwa.”

  • Brązowym Medalem „Za Zasługi dla SKMP ONZ” odznaczeni zostali Przewodnicząca Rady Gminy Maria Szymerowska oraz Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński
  • Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla SKMP ONZ” odznaczeni zostali Ppłk w st. spocz. Stanisław Azarewicz oraz St. szer. rez. Grzegorz Kołodziej,
  • Brazowym Medalem „Za Zasługi dla SKMP ONZ” odznaczeni zostali mjr Renata Mycio oraz ks. Paweł Pawliszko
  • „Statuetką Wiktorii” wyróżnieni zostali członkowie Koła Nr 5: kpr rez. w st. spocz. Elżbieta Rogala, płk w st. spocz. Pan Henryk Janus oraz st. chor. sztab. w st. spocz Pan Edward Klimas

Uhonorowani zostali również pracownicy urzędu, którzy przyczynili się do nadania imienia węzłowi, jak również do przygotowania uroczystości. – „Z tego miejsca dziękuję wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie procedury nadania imienia węzłowi jak również tym, którzy przygotowywali dzisiejszą uroczystość” – skomentował Stanisław Azarewicz.

-” Ten węzeł znacznie ułatwił życie mieszkańcom naszej gminy, bo dzięki niemu zniknęły korki i połączył on Wschodnią Obwodnicę Wrocławia z Łącznikiem Długołęka, który łączy się z drogą S8.” – podsumował wójt Wojciech Błoński.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na profilu gminy Długołęka na Facebooku i Instagramie.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich