Znakuj swojego psa, bo warto!
Kategoria:
Data publikacji: 01.07.2023r.
Drukuj

Znakuj swojego psa, bo warto!

Gmina podejmuje rocznie około trzydziestu interwencji dotyczących zagubionych psów na terenach naszych miejscowości. Połowa z tych interwencji dotyczy zwierzaków, które nie zostały porzucone przez swoich właścicieli, a jedynie uciekły lub się zabłąkały. Żaden z czworonogów podjętych w trakcie interwencji nie miał tzw. „adresówki”, a tylko nieliczne były oznakowane chipem - niestety często nieaktywnym.

Podejmowanie zagubionych psów, transportowanie ich do tymczasowego miejsca przetrzymania przed przewiezieniem do schroniska nie tylko generuje duże koszty dla gminy, ale przede wszystkim jest dla tych zwierząt olbrzymim stresem.

Dlatego aby oszczędzić  czworonogom stresu, jak również ograniczyć wydatkowanie publicznych pieniędzy, przypominamy, że zgodnie z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Długołęka: „Osoby utrzymujące psy zobowiązane są do: wyposażenia psa w obrożę posiadającą identyfikator umożliwiający ustalenie właściciela zwierzęcia.” Za nieprzestrzeganie tego zapisu regulaminu grozi kara grzywny!

Istnieją różne możliwości oznakowania pupila. Można przywiesić do obroży metalową adresówkę z imieniem psa oraz numerem telefonu jego właściciela lub też wyposażyć zwierzę w obrożę z wygrawerowanymi informacjami umożliwiającymi zidentyfikowanie opiekuna. Zachęcamy również do elektronicznego znakowania psów – chipowania. Chip to urządzenie wielkości ziarnka ryżu. Składa się z mikroprocesora, w którym zakodowany jest specjalny 15-cyfrowy numer. Numer ten jest indywidualnie przypisany do danego zwierzęcia. Zaletą czipa jest to, że nie może się rozładować. Raz założony będzie działać już zawsze. Aby w pełni wykorzystać zalety tego modułu niezbędna jest rejestracja zwierzęcia w bazie – bez tego transponder staje się bezużyteczny. Kod można odczytać przy pomocy specjalnego urządzenia, którym dysponuje każda przychodnia weterynaryjna.

Zaletą wszczepienia chipa jest również większa szansa na odnalezienie zagubionego, czasem też skradzionego pupila. Adresówka może się zgubić, wówczas odczytanie kodu z chipa to jedyny sposób aby dotrzeć do opiekuna czworonoga.

Dbajmy o nasze czworonogi – to nasi najlepsi przyjaciele!

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich