Informacja dotycząca ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI)
Kategoria: Ochrona środowiska
Data publikacji: 11.05.2023r.
Drukuj

Informacja dotycząca ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI)

W związku z pozyskanymi informacjami o pojawieniu się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również w powiatach sąsiadującego województwa opolskiego, ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI) wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu apeluje o zgłaszanie do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii albo do najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej lub do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, Policji – przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków, zwłaszcza padłych ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świstun, łabędź niemy, krzyżówka, mewy) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także masowych padnięć innych ptaków – niezwłocznie po ich zaobserwowaniu.

Działanie to jest istotne ze względu na to, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa „ptasiej grypy” są zarażone dzikie ptaki, które w związku z wiosenną migracją na tereny lęgowe mogą w najbliższym okresie masowo pojawiać się w różnych rejonach województwa dolnośląskiego, a zwłaszcza w rejonach większych zbiorników wodnych, dolin rzecznych lub stawów hodowlanych, których większość objęta jest ochroną prawną, jako tzw. ptasie obszary Natura 2000 (Stawy Milickie, Stawy Przemkowskie, Zbiornik Mietkowski, Łęgi Odrzańskie) lub/i rezerwaty przyrody (m.in. „Stawy Milickie”, „Stawy Przemkowskie”).

Uzyskane informacje mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy przy tym, aby bez istotnego powodu nie wchodzić na tereny grupowania się migrujących ptaków i miejsc ich lęgów.

Aktualizacja: Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu wrocławskiego, powiatu świdnickiego oraz powiatu średzkiego.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich