Młodzi długołęczanie z wizytą w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli!
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 06.06.2022r.
Drukuj

Młodzi długołęczanie z wizytą w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli!

Dzięki swojej wiedzy na temat Unii Europejskiej laureaci konkursu pod patronatem wójta Gminy Długołęka Wojciecha Błońskiego „Historia i współczesność Unii Europejskiej” mieli okazję pojechać do Brukseli, aby m.in. zobaczyć jak wygląda praca w Parlamencie Europejskim. Poniżej relacja pani Anny Kwiatkowskiej z wyjazdu.

W szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Długołęce od kilku lat odbywają się konkursy o Unii Europejskiej organizowane przez Annę Zagórską – nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie. Corocznie patronat nad konkursem obejmuje Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński. Laureaci konkursu, który odbył się w 2020 roku otrzymali niezwykłą nagrodę – wyjazd do Brukseli, którą ufundował europoseł Jarosław Duda. Niestety, z powodu pandemii nie doszedł on do skutku.

Gdy dowiedzieliśmy się, że podróż do stolicy Belgii będzie możliwa w tym roku, bardzo się ucieszyliśmy. W dniach 8.05. – 12.05.2022r. na zaproszenie europosła Jarosława Dudy do Brukseli udali się Maksymilian Sabała, Paulina Gandecka (obecnie absolwenci naszej szkoły podstawowej) oraz Alicja Kwiatkowska (tegoroczna ósmoklasistka, która reprezentowała szkołę w konkursie „My w Unii – Unia wokół nas”).

Wyjazd okazał się niesamowitym przeżyciem. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Antwerpię – diamentową stolicę Europy. Spacer uliczkami tego miasta oraz słoneczna pogoda sprawiły, że poczuliśmy się jak na wakacyjnych wojażach.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Parlamentu Europejskiego. Od samego rana towarzyszyła nam ekscytacja, że złożymy wizytę w centrum Europy, siedzibie Unii Europejskiej. Podczas spotkania z Jarosławem Dudą mieliśmy okazję poznać historię integracji europejskiej oraz dowiedzieć się, czym zajmuje się europoseł oraz na czym polega praca w komisjach poselskich.  Przysłuchiwaliśmy się rozmowom o aktualnych problemach i wyzwaniach, przed jakimi stoi Europa. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci – podobnie jak wspomnienia spaceru zabytkowymi uliczkami, niepowtarzalny smak belgijskich frytek oraz czekoladowych pralin.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do malowniczej Brugii. To średniowieczne miasto zachwyciło nas swoim niepowtarzalnym urokiem. Tutaj czas zatrzymał się kilka wieków temu. Widok średniowiecznych kamieniczek i kościołów, wąskie kanały niczym w Wenecji, liczne kawiarenki zapraszające, aby zatrzymać się na chwilę i chłonąć atmosferę tego miejsca to wrażenia szczególne.

Wyjazd do Brukseli na zaproszenie europosła Jarosława Dudy był dla nas doświadczeniem niezwykle cennym i wartościowym. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, piękny kraj, gościliśmy w Parlamencie Europejskim – za co serdecznie dziękujemy.

Jestem niezmiernie dumny, że dzięki konkursowi „Historia i współczesność Unii Europejskiej”, któremu mam przyjemność patronować, młodzi laureaci mają szansę zobaczyć na własne oczy jak wygląda praca w Parlamencie Europejskim. Mam nadzieję, że ta wizyta jeszcze bardziej zachęci młodzież do poszerzania wiedzy i poznawania świata – powiedział wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich