Dostępna gmina
Projekt pt. „Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich”
Program: Program Operacyjny Wiedza, Edukacja i Rozwój na lata 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 1 447 310,40 zł (w tym wartość budżetu Gminy Długołęka 533 093,00 zł)
Dofinansowanie: 1 403 742,40 zł (w tym dla Gminy Długołęka 492 885,00 zł)
Opis projektu
Gmina Długołęka jest partnerem w projekcie pn. „Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich”. Lider projektu to Dobre Kadry. Centrum badawczo-szkoleniowe Sp. z. o. o., natomiast partnerem ponadnarodowym jest Miasto Velen. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem głównym projektu jest wypracowanie w partnerstwie ponadarowym i wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie poprawy funkcjonowania JST na poziomie małych gmin wiejskich i miejskich w obszarze dostępności usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach. Partnerstwo zostało utworzone przez doświadczoną w pracy z osobami z niepełnosprawnością instytucję badawczo – szkoleniową, Gminę Długołęka oraz gminę partnerską Velen z Niemiec. Rodzaj współpracy ponadnarodowej: transfer, zaadoptowanie i wdrożenie nowego rozwiązania, wymiana informacji i doświadczeń.
Rezultatem projektu będzie kompleksowe narzędzie (model) Dostępna Gmina złożone z 5 części:
- Procedura wdrożeniowa
- Sposób świadczenia usług publicznych dostosowany do potrzeb osób o szczególnych potrzebach
- Standard obsługi klientów dostosowany do potrzeb osób o szczególnych potrzebach
- Program szkoleń i seminariów wraz z wzorcowymi materiałami dla pracowników urzędu i podległych jednostek
- Ścieżka i narzędzia kompleksowego audytu dostępności urzędu i podległych jednostek wraz ze schematem rekomendacji.
Rozwiązanie należy uznać za innowacyjne w polskich warunkach co najmniej z dwóch powodów:
- nikt dotychczas nie wdrożył kompleksowo rozwiązań z Niemiec w obszarze dostępności do usług publicznych grup o specjalnych potrzebach zarówno w urzędzie gminy, jak i podległych mu jednostkach (od narzędzi kompleksowego audytu, poprzez opis i procedurę wdrożeniową sposobu świadczeń usług publicznych i standard obsługi osób ze specjalnymi potrzebami do kompleksowych szkoleń w tym zakresie),
- założono przeszkolenie grupy tzw. multiplikatorów – osób w pełni przygotowanych do wdrożenia i monitorowania rozwiązań w obszarze dostępności w podległych urzędowi jednostkach.