Dzień Kobiet Wiejskich w gminie Długołęka
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 18.10.2022r.
Drukuj

Dzień Kobiet Wiejskich w gminie Długołęka

14 października w restauracji Cztery Stawy w Pruszowicach odbyło się uroczyste spotkanie kobiet mieszkających na terenie naszej gminy, należących do Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, a także Sołtysek i Radnych w celu podkreślenia ich kluczowej roli w naszej gminie.

Uroczystość była związana z Międzynarodowym Dniem Kobiety Wiejskiej – corocznym świętem, które ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007. obchodzone jest 15 października.

Spotkanie to rozpoczęło cykl spotkań i współpracy w obszarze aktywności kobiet oraz działalności różnych stowarzyszeń, wspierających kobiety oraz ich prawa.

Jakie są Kobiety Wiejskie w naszej Gminie?

To już nie kobiety pracujące na roli, siedzące w domu i pilnujące dzieci. Dzisiejsze kobiety ze wsi to kobiety przedsiębiorcze, prowadzące działalność pozarolniczą, działające aktywnie w sektorach pozarządowych, a przy tym wspaniałe mamy i żony zajmujące się swoimi pociechami z uporządkowanym domem i uśmiechem na twarzy, a co najważniejsze z chwilą dla siebie i z zachowaniem przestrzeni dla rozwoju osobistego. Nasze Kobiety to kobiety świadome i aktywne!

Dawka potrzebnej wiedzy

Na Panie czekał szereg atrakcji – wykład przygotowany przez p. Małgorzatę Miś – prezeskę Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Aquila, która poprowadziła wykład pn. „Jak się nie dać oszukać”, dzięki któremu uczestniczki mogły poznać mechanizmy, którymi kierują się oszuści i poznać sposoby na ich unikanie.

Kolejno swoje wystąpienie miała mecenas Ewelina Miśko-Pawłowska, założycielka portalu PrawoKobiet.pl, prezeska Fundacji Prawo Kobiet, która w bardzo charyzmatyczny, ciekawy z nutką humoru sposób opowiedziała Paniom o ich prawach majątkowych, rodzinnych i społecznych. Dodatkowo po swoim wystąpieniu prowadziła indywidualne konsultacje prawne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Następnie, ku uciesze wielu Pań, zastrzyk wiedzy na temat „Jak nie paść ofiarą oszustw metodami m.in. „na wnuczka” i „na policjanta” przekazał asp. Michał Kawalec z KMP we Wrocławiu. Jesteśmy przekonani, że wystąpienie zostanie zapamiętane na długo i uchroni przed wplątaniem się w kłopoty nie jedną z uczestniczek.

Magiczny wieczór

Iluzjonista Tomasz Gidziński rozpoczął część artystyczną i zabrał wszystkich uczestników w świat iluzji, prezentując wiele niesamowitych sztuczek, angażując w nie Panie, a nawet samego Wójta.

Można pomyśleć, że to koniec magii podczas tego wieczoru.. Nic bardziej mylnego.

Podczas występu muzycznego Jadwigi Tomczyńskiej i Maxa Ambroziaka w towarzystwie harfy i gitary elektrycznej, Panie w ciszy oddały się brzemieniu ich głosów, z twarzy nie schodził uśmiech, a w oczach pojawiły się łzy wzruszenia.

„Pomysł o zorganizowaniu uroczystości dla kobiet w naszej gminie kiełkował w mojej głowie już od dawna. Sama jestem kobietą aktywną i zabieganą, mamą dwóch nastolatek oraz żoną i doskonale wiem, jak ważne jest zadbanie o chwilę wyłącznie dla siebie. Dzień Kobiet Wiejskich był najlepszą okazją – święto mało popularne, ale jakże ważne dla nas – kobiet. Dzięki wsparciu firm: Clarena, Nawrot, Macma oraz gospodarstw rolnych Mariusza Popławskiego i sołtysa Siedlca Fabiana Stachowicza każda uczestniczka spotkania otrzymała drobne upominki, które sprawiły Paniom dużo radości. Bardzo dziękujemy naszym lokalnym firmom, które bez chwili zawahania zdecydowały się wesprzeć nasze wydarzenie” – mówi Edyta Ostrowska – kierownik Wydziału Współpracy i Promocji Gminy Długołęka.

Jak się okazało podczas imprezy, nie świętowaliśmy tylko Międzynarodowego Dnia Kobiety Wiejskiej, a również urodziny jednej z członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Oleśniczce, Pani Aniu – wszystkiego najlepszego raz jeszcze!

„Drogie Panie, dla Was wszystko, bez Was nic – jestem szczęśliwy, że tak licznie uczestniczyłyście w przygotowanej uroczystości i że z każdą z Was mogłem zamienić kilka słów, to Wy – kobiety jesteście przepiękną wizytówką naszej gminy” – dodaje Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia na profilu Gminy Długołęka oraz Wójta na Facebooku

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich