Dożynki Gminy Długołęka już w najbliższą niedzielę!
Kategoria: Z życia gminy
Data publikacji: 22.08.2023r.
Drukuj

Dożynki Gminy Długołęka już w najbliższą niedzielę!

Koniec sierpnia to czas, w którym odbywają się liczne święta plonów. Tegoroczne Dożynki Gminy Długołęka odbędą się 27 sierpnia w parku w Szczodrem.

Na przybyłych gości czeka masa atrakcji

Nie zabraknie pięknie udekorowanych stoisk sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują wiele różnorodnych potraw i ciast, które zadowolą każde podniebienie. Odbędą się coroczne konkursy dożynkowe: na „Najpiękniejsze Stoisko Dożynkowe”, „Na Najpiękniejszy, Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Długołęka” oraz na „Najsmaczniejszy i najpiękniejszy chleb dożynkowy”. Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich zawsze stają na wysokości zadania i dzięki ich pracom można zobaczyć o co chodzi w Dożynkach. W tym roku zostanie rozstrzygnięty jeszcze jeden konkurs – na „Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową”, czyli udekorowanie tzw. chochołów. Często przy okazji dożynek można spotkać przaśne dekoracje przy drogach. Tym razem będzie można je podziwiać również na terenie imprezy. Celem konkursów jest pielęgnowanie wiejskich tradycji i pokazanie piękna polskiej i lokalnej kultury. Członkinie i członkowie Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa pracują już od kilku tygodni, by wypaść w tych konkursach jak najlepiej i przekonać do siebie jury.

Przypomnijmy zeszłorocznych zwycięzców:

Najpiękniejszy, Tradycyjny Wieniec Dożynkowy:

 1. Miejsce – Oleśniczka
 2. Miejsce – Dobroszów Oleśnicki
 3. Miejsce – Godzieszowa

Najpiękniejsze Stoisko Dożynkowe:

 1. Miejsce – Siedlec
 2. Miejsce – Piecowice
 3. Miejsce – Brzezia Łąka

Zdjęcie Siedlec stoisko

Najsmaczniejszy i najpiękniejszy Chleb Dożynkowy:

 1. Miejsce – Węgrów
 2. Miejsce – Pasikurowice
 3. Miejsce – Bielawa

Zdjęcie Chleb Węgrów

Głównym punktem Dożynek jest uroczysta Msza Święta, która rozpocznie się o godzinie 12:00 na ołtarzu polowym, ustawionym na scenie. Eucharystię poprzedzi uroczysty korowód dożynkowy z wieńcami przygotowanymi przez sołectwa gminy Długołęka.

Po Mszy Świętej do pracy przystąpi komisja konkursowa, która przechodząc od stoiska do stoiska, będzie je oceniać, by wskazać to najpiękniejsze. Pod opinię trafią również chleby, wieńce oraz dekoracje dożynkowe.

Dużą dozę rywalizacji przyniesie również Gminny Turniej Wsi, w którym udział biorą sześcioosobowe zespoły z danej wsi. Znają jedynie nazwy konkurencji, które co roku są inne i potrafią zaskoczyć, a ich dokładne zasady uczestnicy poznają dopiero przed samymi zawodami. Konkurencje wymagają sprytu, kreatywności, siły, jak i wiedzy.

Największe gwiazdy Disco-Polo na scenie w Szczodrem

Gwiazdami tegorocznych Dożynek będą zespół Piękni i Młodzi Magdalena Narożna (godzina 18:00) oraz Long & Junior (godzina 20:00). Znane zespoły mają ściągnąć tłumy do malowniczego parku i zapewnić rozrywkę na najwyższym poziomie. Usłyszymy takie przeboje, jak „Czułe słowa (Maju Maj)”, „Jak w bajce (Ti Amo)” czy „Kolorowa sukienka i „Bądź Moją Królową”. O godzinie 16:00 wystąpi zespół Dżentelmeni, czyli lokalny zespół disco-polo, który miał już okazję zagrać na Dożynkach Gminy Długołęka i porwał zgromadzoną pod sceną publiczność. Po występach gwiazd odbędzie się zabawa taneczna, którą poprowadzi DJ Czarsson. Można się spodziewać, że parkiet będzie rozgrzany do czerwoności do końca imprezy.

Wcześniej wystąpią lokalne zespoły ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Długołęka”, czyli połączenie werwy i energii młodych tancerek i tancerzy z tradycyjnymi strojami. Zaprezentują się również znane mieszkańcom gminy muzyczne zespoły Lejwoda z Pasikurowic oraz Kultywator z Brzeziej Łąki, u których poza pięknym śpiewem, nie zabraknie tradycyjnych strojów i instrumentów.

Między koncertami gwiazd Dożynek (po godzinie 19) sceną zawładną finaliści I edycji The Best of Długołęka.

Chcemy promować utalentowanych mieszkańców naszej gminy i dawać im przestrzeń do pokazania się szerszej publiczności” – podkreśla Wójt Wojciech Błoński

Atrakcje dla całej rodziny

Dożynki Gminy Długołęka to wydarzenie dla całych rodzin, dlatego szykujemy masę atrakcji z myślą o najmłodszych

 • Bezpłatne kino plenerowe z bajkami dla dzieci – było już na Dniach Gminy i cieszyło się sporym zainteresowaniem. Ustawione daleko od sceny, by dzieci mogły odpocząć od hałasu i zgiełku. Fani Psiego Patrolu, Świnki Peppy, Shreka i Królowej Elzy będą wniebowzięci
 • Bezpłatne animacje dla dzieci, malowanie twarzy i zabawy w pianie – kto był na Strażackim Dniu Dziecka doskonale pamięta, jak świetnie dzieci bawiły podczas zabaw przygotowanych przez animatorów. Swoje zrobi też piana party – uśmiech naszych pociech mówi sam za siebie.
 • Wesołe miasteczko 'Radzio’ – atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Znów możemy powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Czy to większe maszyny, karuzela czy też znane i lubiane dmuchańce. Jeżeli chcemy dać się dzieciom wyszaleć, to właśnie tutaj.
 • Stoiska Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce , Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce, przy których również czekają na Was atrakcje i niespodzianki.
 • Place zabaw w parku w Szczodrem – tych nie trzeba specjalnie reklamować, korzystacie z nich na co dzień, więc sami wiecie, jaką dzieciaki mają frajdę na naszych placach zabaw.
 • Akcja Dzieciaki Sadzeniaki – nasz partner Leroy Merlin GIGA Market Mirków znów będzie uczył najmłodszych, jak sadzić i obchodzić się z roślinami.
 • Park maszyn rolniczych – rolnicy zaprezentują, jakiego sprzętu używają, by dostarczać nam najlepsze produkty.

„Zawsze dbamy o to, by nasze wydarzenia przyciągały całe rodziny, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dożynki to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, która karmi świat. W tym roku do organizacji zaprosiliśmy wszystkie sołectwa, by nawet te mniejsze miejscowości, które nie mają miejsca na takie wydarzenie, mogły być gospodarzem. Przygotowania trwają już od jakiegoś czasu, Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa szykują wieńce dożynkowe, dekoracje na swoje stoiska, by wypaść jak najlepiej, To dzięki nim będzie pięknie i kolorowo. Już teraz dziękuję każdemu, kto angażuje się w pracę przy naszym wydarzeniu. Widzimy się już w niedzielę w parku w Szczodrem, do zobaczenia!”podsumował Wojciech Błoński – Wójt Gminy Długołęka.

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i zaproście znajomych, by licznie bawić się w parku w Szczodrem!

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich