Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Gospodarka wodno-ściekowa jest jedną z kluczowych spraw dotyczących właściwego funkcjonowania każdej gminy. Świadomość mieszkańców oraz przestrzeganie przepisów w tym zakresie jest bardzo istotne, a działania kontrolne gminy i konsekwentne eliminowanie nielegalnych zrzutów ścieków czy nieszczelnych zbiorników bezodpływowych są wręcz niezbędne.
Utrzymanie czystości i porządku w gminie jest jednym z obowiązkowych zadań własnych gminy.
Obowiązki te określa ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a szczegółowo opisuje Regulamin utrzymania czystości i porządku przyjęty Uchwałą Rady Gminy Długołęka Nr XX/204/20 Rady Gminy Długołęka z dnia 30 kwietnia 2020 r., zmieniony uchwałą Rady Gminy Długołęka nr XXIII/250/20 z dnia 17 września 2020 nr.
https://dlugoleka.bip.net.pl/?a=12099
https://dlugoleka.bip.net.pl/?a=11163
Ustawa wraz z regulaminem określają obowiązki właścicieli nieruchomości (współwłaściciele, użytkownicy wieczyści), którzy zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
W przypadku gdy zostaną stworzone przez gminę warunki do podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, należy dopełnić obowiązku przewidzianego w przytoczonej wyżej ustawie i pilne przyłączyć nieruchomości do sieci oraz podpisać umowę na odbiór ścieków z Zakładem Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Kiełczowie.
Właściciele posiadający na swojej nieruchomości zbiornik na nieczystości ciekłe zobowiązani są do posiadania umowy z podmiotem posiadającym uprawnienia do ich opróżniania oraz transportu. Obowiązkiem właściciela jest także gromadzenie dowodów uiszczania opłat za wyżej wymienione usługi przez okres dwóch lat z uwagi na możliwość kontroli przez uprawnione do tego organy. (np. upoważnionych pracowników UG).
Wykaz podmiotów posiadających zezwolenie Wójta, świadczących usługi w zakresie wywozu nieczystości ciekłych znajduje się pod tym linkiem:
https://dlugoleka.bip.net.pl/?c=667
Zanieczyszczenie gleby oraz wód gruntowych nieoczyszczonymi lub oczyszczonymi w niewłaściwy sposób ściekami stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także całego środowiska naturalnego. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób niezgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi podlega karze grzywny. W szczególnych przypadkach sprawa również trafi do sądu, gdzie może zostać nałożona grzywna nawet do 5000 zł.