Drukuj

Edukacja Ekologiczna


Edukacja Ekologiczna

Gmina Długołęka od kilku lat prowadzi wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury szereg działań związanych z edukacją ekologiczną. Są to wyjazdy, warsztaty oraz konkursy organizowane w trakcie roku szkolnego i podczas wakacji (dla dzieci ze świetlic wiejskich).

Gmina Długołęka nie marnuje!

Za nami kolejna edycja programu edukacji ekologicznej, który tym razem odbył się pod hasłem „Nie marnujesz – środowisko ratujesz”. Niewątpliwie, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, ta edycja była inna niż wszystkie, jednak pomimo przeciwności większość założonych działań udało się nam wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zrealizować.

W tym roku skupiliśmy się na uświadomieniu dzieciom i młodzieży jak proste na pozór zmiany wprowadzone w codziennym życiu wpływają na oszczędzanie zarówno zasobów planety jak i własnych pieniędzy.  Podczas warsztatów pod nazwą „Smacznie gotuję – jedzenia nie marnuję” uczestnicy dowiedzieli się jak planować tygodniowe menu oraz jak przyrządzić posiłek smaczny posiłek z tak zwanych „resztek ze stołu”. Marnowanie żywności jest bardzo dużym problemem. W Polsce rocznie marnuje się około 9 milionów ton artykułów spożywczych, co oznacza, że statystycznie jedna osoba rocznie wyrzuca do kosza  235 kg jedzenia.

Podczas warsztatów „Minimalista naturalnie pakuje” uczniowie dowiedzieli się jak podczas codziennego pakowania śniadania do szkoły ograniczyć wytwarzanie odpadów, dlaczego bidony i trwałe pojemniki na drugie śniadanie są lepsze od jednorazowych butelek i woreczków śniadaniowych. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał też wykonaną z tkaniny torebkę na śniadanie.

Uczniowie klas ósmych oraz klas drugich liceum wzięli udział w interesujących warsztatach świadomego konsumenta „Mania posiadania ogarnia nas” podczas których dowiedzieli się  co to jest greenwashing*, nauczyli się zwracać uwagę na zawartość składników w produktach oraz  odczytywać oznaczenia na opakowaniach.

Projekt w liczbach:

3 sierpnia – 30 października – czas trwania projektu

1875 uczestników

127 godzin lekcyjnych warsztatów stacjonarnych

41 godzin zegarowych warsztatów stacjonarnych

69 136,54 zł koszt projektu w części dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.


W tym roku szkoły rywalizowały w konkursie na spot – film edukacyjny dotyczący problemu marnowania zasobów planety w życiu codziennym. Powstało siedem spotów, z których trzy najlepsze zostały nagrodzone i można je będzie wkrótce zobaczyć w sieci.


Tradycyjnie już w konkursie indywidualnym na projekt graficzny wyłoniono rysunek, który znalazł się na torbach bawełnianych wielokrotnego użytku – jego autorka Natalia Kloczko jest uczennicą szkoły podstawowej w Długołęce, a jej projekt nawiązuje do ważnego problemu niedoboru wody i konieczności jej magazynowania.


Pandemia, ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu oraz wszelkie pochodne trudności sprawiły, że podobnie jak wszyscy stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. Organizowaliśmy nasze działania tak, by uczestniczące w nich dzieci i młodzież byli bezpieczni. Co ważniejsze – uczestnicy znakomicie poradzili sobie z obowiązującymi ograniczeniami w żaden sposób nie tłumiąc swojej inwencji i zaangażowania.

*Greenwashing inaczej ekościema – przyciąganie klientów nieprawdziwymi deklaracjami, że dany produkt jest przyjazny dla środowiska Konsumenci postrzegają ekologiczne produkty jako lepsze, co wpływa na decyzje o zakupie. Nie zawsze informacja „przyjazne dla środowiska” czy „produkt pochodzenia naturalnego” ma związek z rzeczywistością. Takim komunikatom powinny towarzyszyć dowody, uznany certyfikat.

Aktualności

Rodzina i zdrowie
Dyżur eksperta ZUS
Data publikacji: 27.07.2021r.

Dyżur eksperta ZUS

4 sierpnia, w godz. 10.30-13.30, w Urzędzie Gminy Długołęka odbędzie się kolejny dyżur eksperta ZUS, który pomoże w złożeniu wniosku o świadczenie Dobry Start...

Z życia gminy
Dożynki gminne tuż, tuż
Data publikacji: 27.07.2021r.

Dożynki gminne tuż, tuż

Drodzy mieszkańcy! Miło nam poinformować, że gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Długołęka będzie Domaszczyn. Zapraszamy Was do dwudniowej zabawy w ostatni weekend sierpnia....

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich