Velen (Niemcy)

Gmina Velen leży na zachodzie Niemiec, w bliskiej odległości od granicy niemiecko-holenderskiej, niedaleko miasta Münster. Od 1975 roku do gminy należą dwie miejscowości: Velen i Ramsdorf.

W gminie na powierzchni 7.052,3 ha zamieszkuje ponad 13.000 ludności. 4.923 ha powierzchni gminy użytkowana jest rolniczo, 1.442 ha to obszar na którym znajdują się lasy. Pierwsze wzmianki o Velen pochodzą z 890 roku naszej ery, w 1319 Ramsdorf uzyskał prawa miejskie. Najbardziej znaczącymi zabytkami regionu są XV wieczne zamki w Velen i Ramsdorf, w których dzisiaj znajdują się hotel (Velen) oraz reginalne muzeum (Ramsdorf).

Gmina Velen słynie z licznych, doskonale przygotowanych ścieżek rowerowych oraz odbywających się tam każdego roku, typowych dla regionu imprez i uroczystości.


Wśród najważniejszych wymienić trzeba:

  • „Walburgismarkt” w Ramsdorf (28/29 maj) – uroczystość podczas której prezentują się tradycyjne, regionalne zespoły tańca;
  • „Koelle Kaermes” w Velen (9 październik) – impreza odbywająca się na ulicach miasta; jest to regionalny jarmark podczas którego prezentują swoje umiejętności regionalne grupy taneczne;
  • „Südringmarkt” w Ramsdorf (11 wrzesień) – święto podczas którego zwiedzać można przedsiębiorstwa w Ramsdorf Dorfaktionstag.


Ogromnie popularne są też organizowane z wielkim rozmachem przez regionalne bractwo strzeleckie, niezwykle widowiskowe „Schützenfeste” – festyny strzeleckie z charakterystyczną paradą ulicami miasta.


Z partnerem niemieckim współpracujemy już od kilku lat, ale umowę partnerską podpisaliśmy 17 maja 2003 roku. Współpraca stron oraz wymiana doświadczeń obejmuje w szczególności:

  1. kontakty między mieszkańcami obu gmin, w tym wymianę młodzieży oraz popieranie kontaktów między szkołami i pozaszkolnymi instytucjami edukacyjnymi,
  2. popieranie kontaktów miedzy instytucjami działającymi w sferze kultury,
  3. popieranie kontaktów pomiędzy organizacjami związkami sportowymi,
  4. wymianę doświadczeń w dziedzinie służby zdrowia,
  5. wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska,
  6. wymianę doświadczeń w dziedzinie polityki społecznej, szczególnie dotyczących rozwoju rynku pracy oraz wspieranie działań ukierunkowanych na umożliwienie udziału w imprezach handlowych i  wystawienniczych.

Strona www gminy Velen: www.velen.de

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich