Park w Szczodrem
Kategoria:
Data publikacji: 12.04.2021r.
Drukuj

Park w Szczodrem

Ruiny neogotyckiego Pałacu Sybilli w Szczodrem, wraz z otaczającym go parkiem, to miejsce wyjątkowe. W drugiej połowie XVII w. książę Chrystian Ulryk wybudował w tym miejscu renesansowy pałac, jako letnią rezydencję jego żony Sybilli.

W okresie świetności, po przebudowie w latach 1851-1867, nazywano go Śląskim Windsorem. Imponował wielkością i wyposażeniem, był popularnym miejscem wycieczek. Znajdowała się tu słynna sala z siedmioma żyrandolami oraz tzw. gabinet, czyli pomieszczenie wyłożone lustrami. Budowlę otaczał park krajobrazowy o powierzchni 250 hektarów oraz system stawów połączonych kanałami.

Dobre czasy dla pałacu skończyły się na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Przez kolejne dekady obiekt popadał w ruinę. Gmina Długołęka zakończyła I etap rewitalizacji parku w 2019 roku. W parku powstały strefy rekreacyjne, pomosty, edukacyjne ścieżki tematyczne, nowoczesne place zabaw, nowe, roślinne nasadzenia. Park w Szczodrem jest idealnym miejscem do kontemplacji przyrody, odpoczynku i aktywnego spędzania czasu. To raj dla wędkarzy. Parkowe aleje i ścieżki są często wybierane przez rowerzystów i miłośników biegów przełajowych oraz spacerów.

Fotogaleria przedstawiająca park w Szczodrem po metamorfozie

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich