Park Podworski w Godzieszowej
Kategoria:
Data publikacji: 26.01.2021r.
Drukuj

Park Podworski w Godzieszowej

Park Podworski w Godzieszowej to pozostałość po XIX-wiecznej posiadłości, której sercem był pałac w stylu angielskim, przypominający rezydencję Wettynów – Sybillenort w Szczodrem.

To piękny, 2,5-hektarowy park i staw z malowniczą wyspą. W miejsce wydeptanych ścieżek pojawiły się żwirowe alejki, przy których stanęły drewniano-metalowe, stylizowane ławeczki. Na wyspie, na środku stawu, wybudowano drewnianą altankę z metalowymi zdobieniami. W podobnym stylu jest brama wejściowa (tuż przy niej stoi tablica z historią Godzieszowej oraz planem parku).

Jest plac zabaw, boisko do siatkówki i pomost, przy którym cumują kajaki. Cały teren został otoczony zielonym murem. Mieszkańcy Godzieszowej, miejscowe koło gospodyń wiejskich oraz rada sołecka, którzy na co dzień opiekują się parkiem, założyli budki lęgowe oraz zarybili staw. Z ich inicjatywy w parku powstało mini zoo z owcami kameruńską i czarnogłówką, kozą i kucem szetlandzkim.

Park jest interesujący również ze względu na walory przyrodnicze. Można tu znaleźć unikatowe okazy drzew, m.in.: cypryśnika błotnego i jesionu wyniosłego, kilka starych cisów i platanów. Na terenie całego parku i wyspie nasadzone są krzewy ozdobne i klomby z kwiatami. Ozdobą parku jest tulipanowiec amerykański. Imponujące drzewo jest „patronem” Święta Tulipanowca, które organizowane jest w Godzieszowej co roku w czerwcu. Program plenerowej imprezy wypełniają atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Największą atrakcją jest zawsze wspólne sadzenie drzewa tulipanowca. Park w Godzieszowej jest miejscem spotkań także przy okazji innych świąt i wydarzeń, np. Dnia Dziecka, koncertów, zabaw i pikników.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich projekt Unii Europejskiej, gdzie umieszczone są flaga Polska, Flaga Unijna, Herb Długołęki, Logo Funduszy Europejskich