ŹLE TRAKTUJESZ SWOJEGO PSA? ZMĄDRZEJ!
Zbliża się czas, kiedy temperatury na dworze będą spadać poniżej zera. Jest to szczególnie trudny okres dla czworonogów, które żyją na podwórkach. Jeżeli wiesz, że jakieś zwierzę nie ma zapewnionych należytych warunków, nie pozostawaj obojętny i zgłoś to do urzędu gminy. Na bieżąco prowadzimy kontrole.
Przypominamy niezbędne minimum, które każdy właściciel psa trzymanego na zewnątrz ma obowiązek mu zapewnić.
- Pies musi być spuszczany z łańcucha lub wypuszczany z kojca minimum co 12 godzin.
- Długość uwięzi (łańcuch z obrotowym ogniwem) nie może być krótsza niż 3 m.
- Miejsce przebywania zwierzęcia musi być sprzątane na bieżąco, tak żeby zwierzę miało zapewnione godziwe warunki. Niedopuszczalne jest pozostawianie niesprzątniętych odchodów psa w miejscu jego bytowania.
- Buda musi być ocieplona styropianem, odizolowana od ziemi, dostosowana do wielkości psa. Jej otwór wejściowy nie może być zbyt duży – wtedy pies ma możliwość „nagrzania” sobie budy swoim ciepłem. W budzie na drewnianej podłodze musi być wyściółka ze słomy (w dużej ilości), którą przynajmniej raz w tygodniu trzeba wzruszyć i dołożyć trochę świeżej. Nie należy używać jako wyściółki starych ubrań, koców czy gąbki, gdyż materiały te szybko wilgotnieją lub zamakają – wówczas psy wyciągają je z budy, nie chcąc kłaść się na wilgotnym posłaniu.
- Pies musi mieć stały dostęp do światła dziennego.
- Stałe miejsce przebywania czworonoga, ma je chronić przed zimnem, upałem oraz opadami atmosferycznymi.
- Zwierzę musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała.
- Wymagane jest odpowiednie karmienie oraz stały dostęp do wody – w czasie mrozów powinna być to woda ciepła.
- Pies musi być obowiązkowo raz w roku szczepiony przeciwko wściekliźnie; na bieżąco też powinno się zwalczać psie pasożyty.
- W przypadku choroby zwierzę musi być leczone.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 10 ustawy o ochronie zwierząt, „utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji” jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami.
Przestrzegamy, że za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jego odebranie na podstawie decyzji wójta, a w konsekwencji jego przepadek, zakaz posiadania wszelkich zwierząt, grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.
Apelujemy więc do mieszkańców, którzy źle traktują zwierzęta:
- Nie ma obowiązku posiadania psa czy innego zwierzęcia!
- Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić zwierzęciu godziwych warunków bytowania, nie decyduj się na jego posiadanie!
- W celu zabezpieczenia swojej nieruchomości nie potrzebujesz psa, wystarczy zamontować system monitoringu, alarm itp., który w obecnych czasach jest dostępny od ręki, za niewielkie pieniądze.