Polub nas na Facebooku:
Dziś jest |

pon wt śr czw pt sob nie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz swój adres e-mail:

Sonda

Z jakiego środka przekazu korzystasz najchętniej, szukając informacji z gminy Długołęka?

Loading ... Loading ...

Piec nie jest koszem na śmieci

piec

Nagminną praktyką w wielu gospodarstwach na terenie naszej gminy jest palenie śmieci w piecach domowych. Mieszkańcy chcą tym samym zaoszczędzić na węglu i wywozie odpadów. Oszczędność jest tylko pozorna! Płacimy za to utratą własnego zdrowia oraz zdrowia naszych dzieci!!!

Podczas palenia plastików, gum, obuwia, opon, lakierowanych i malowanych mebli, kartonów po napojach i mleku, ubrań i itp., w piecach domowych, w spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.

Trujące substancje, takie jak: dioksyny i furany, tlenki siarki, węgla, azotu, metale ciężkie), wydzielające się przy spalaniu śmieci powodują:

• choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani – wywołane drażniącym lub alergicznym działaniem na błonę śluzową pod postacią ostrych i przewlekłych nieżytów błony śluzowej,
  • zmiany chorobowe na skórze,
  • choroby trzustki, wątroby i nerek.
Ponadto:
  • stanowią zagrożenie dla rozwoju płodu, gdyż wywołują zmiany genetyczne, będące przyczyną powstawania wad wrodzonych u dzieci,
  • mogą uszkodzić rdzeń kręgowy i korę mózgową,
  • długotrwałe narażenie organizmu na wysokie dawki dioksyn może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych! Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.): ”kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”Za palenie odpadów grozi grzywna do 5000 zł, areszt do 30 dni!

epuap

EBOI